CIASTO "RUROCIĄG"

KUCHNIA » Pichcenie naszych pociech » CIASTO "RUROCIĄG"

Ciasto rurociąg – Składniki:

·         ok. 30 sztuk herbatników maślanych kakaowych – ok. 350 g

·         500 g mascarpone

·         600 ml śmietanki kremówki 30 % lub 36 %

·         3 lekko czubate łyżki cukru pudru – ok. 40 g

·         2 łyżeczki żelatyny + 60 ml gorącej wody

·         rurki waflowe z kremem czekoladowym (ok. 36 sztuk rurek – ok. 400 g)

Składniki na polewę:

·         100 g czekolady mlecznej + 50 ml śmietanki kremówki

·         50 g białej czekolady + 25 ml śmietanki kremówki

 

Przepis na ciasto Rurociąg:

1.        Przygotować blaszkę o wymiarach ok. 20 cm x 26 cm (licząc po dnie blaszki). Na dno wyłożyć folię spożywczą, a na niej poukładać 1 warstwę herbatników.

2.        Przygotować krem. Śmietanka kremówka i mascarpone powinny być schłodzone.  Do małej miseczki wrzucić 2 łyżeczki żelatyny i zalać je 60 ml gorącej wody. Dokładnie wymieszać, by powstał jednolity płyn. Odstawić do ostudzenia (ale nie do stężenia). Po wyciągnięciu mascarpone z lodówki, wymieszać je łyżką, by nieco rozbić masę (by nie była taka sztywna). W dużej misie rozpocząć ubijanie śmietanki kremówki, a gdy masa będzie już dość sztywna, rozpocząć dodawanie serka mascarpone (stopniowo, łyżka po łyżce). Miksować tylko do czasu połączenia się składników, by nie przebić kremu. Następnie 2 łyżki kremu dodać do rozpuszczonej, ostudzonej, ale wciąż płynnej żelatyny i dokładnie wymieszać, by powstała jednolita masa. Następnie tak wymieszane składniki dodać do masy z serka mascarpone i śmietanki kremówki,  krótko zmiksować (tylko do połączenia się składników). Na koniec dodać przesiany przez sitko cukier puder i ponownie wymieszać (najlepiej tylko za pomocą łyżki).

3.        Na ułożone na dnie blaszki herbatniki wyłożyć połowę kremu z mascarpone, na nim poukładać dość ciasno rurki waflowe i całość przykryć resztą kremu. Na wierzchu poukładać pozostałe herbatniki. Wstawić ciasto do lodówki.

4.        Przygotować małe 2 garnuszki do zrobienia polewy. W jednym podgrzać 50 ml śmietanki kremówki i roztopić w niej 100 gramów połamanej na mniejsze kawałki mlecznej czekolady. Wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. W drugim garnuszku w 25 ml śmietanki kremówki roztopić 50 gramów białej czekolady.

5.        Wyciągnąć ciasto z lodówki i dość szybko rozprowadzić (za pomocą łyżki) jeszcze ciepłą polewę z mlecznej czekolady. Na niej zrobić paski z polewy z białej czekolady. Za pomocą wykałaczki przeciągnąć białą czekoladę wzdłuż blaszki robiąc szlaczki, tak jak na załączonych zdjęciach. Całą tę czynność trzeba wykonać dość sprawnie, gdy czekolady są jeszcze ciepłe, ponieważ ż polewa dość szybko zastyga i wówczas ciężko będzie ją rozprowadzić i uzyskać takie wzorki.

6.        Przykryć blaszkę z ciastem folią spożywczą i schować do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, by herbatniki i rurki odpowiednio zmiękły i dzięki temu ciasto łatwo się kroiło. Smacznego!